Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kaplica w Górach Luszowskich - części osiedla Siersza w mieście Trzebinia

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Góry Luszowskie, gmina Trzebinia, powiat chrzanowski, województwo małopolskie

róg ul. Dębowej i ul. Niecałej

zobacz

Data powstania: 1933/1934
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Obiekt murowany, zlokalizowany w okolicy noszącej zwyczajową nazwę "Stara Góra". Wewnątrz znajduje się obraz w stylu barokowym, przedstawiający prawdopodobnie Wniebowzięcie Matki Bożej. Kaplicę wzniesiono z cegieł, na przełomie lat 1933/1934, na gruncie przekazanym przez jaworznickie gwarectwo. Część cegieł (2 tysiące) ofiarował właściciel znanej lokalnej cegielni, Feliks Kurdziel. Budowę ukończono ostatecznie w maju 1934 roku. Projekt budowy nadzorował komitet w składzie: Franciszek Mirocha (przewodniczący), P. Włodarczyk, St. Włodarczyk, W. Kunert. Pomysłem budowy kaplicy chwalono się w prasie katolickiej  - na co dowodem jest artykuł w "Dzwonie Niedzielnym", podpisany "Ks. W. K." (prawdopodobnie ksiądz Wojciech Krzeptowski, długoletni proboszcz w Płazie) oraz zamieszczone w tym artykule zdjęcie (autorstwa Marii Łojek, współwłaścicielki zakładu fotograficznego w pobliskim Chrzanowie) przedstawiające końcowy etap budowy. Kaplica została poświęcona 20 października 1935 r.  W momencie poświęcenia była już otynkowana, miała dwuspadowy dach kryty dachówką (obecnie pokrycie z blachy), ołtarz autorstwa Jakuba i Leona Kurków, a nawet mały dzwon - podarowany przez księdza Kamińskiego z Chrzanowa. Po dzień dzisiejszy kaplica ta pozostaje pod troskliwą opieką okolicznych mieszkańców.

Bibliografia:
Wielka duma Starej Góry. "Przełom". Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej 2013, nr 11 (z 13 marca), s. 30.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Góry Luszowskie wczoraj i dziś

Góry Luszowskie to dawna wieś biskupstwa krakowskiego klucza sławkowskiego. Góry Luszowskie powstały jako osada górnicza na terenie wsi Luszowice, by w XV wieku usamodzielnić się jako wieś. W 1954 r. weszły w skład gromady Siersza. Obecnie Góry Luszowskie stanowią część osiedla Siersza w mieście Trzebinia. Istnieje również obręb geodezyjny Góry Luszowskie w mieście Trzebinia, pokrywający się z dawną wsią o tej samej nazwie.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_Luszowskie

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Jolanta Piskorz
  • ewa.komendowska

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego