Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kamienice przy Rynku w Trzebini

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Sprawdzony
  Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Trzebinia, gmina Trzebinia, powiat chrzanowski, województwo małopolskie

Rynek

zobacz

Data powstania: XIX/XX w.
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Przy Rynku w Trzebini ocalała część zabudowy z przelomu XIX/XX w. (w ramach rewitalizacji Rynku obiekty te zostały odrestaurowane). Są to następujące kamienice: 

 • Dom przy ul. Rynek 1 -  budynek narożny, od strony ulicy Ochronkowej posiadający oryginalny balkon, charakterystyczny dla przedwojennej zabudowy Trzebini.

 • Dom przy ul. Rynek 3 -  w okresie międzywojennym nazywany był często domem "pod baranem",  ze wzgledu na płaskorzeźbę pod balkonem (obecnie już nieistniejącą). Mieściło się tu zwierzchnictwo Trzebini-miasta (przez pewien okres, do 1926 roku, istniały równolegle dwie gminy Trzebinia-miasto i Trzebinia-wieś).

 • Dom przy ul Rynek 14 - na pocztówce z początku XX w. budynek ten jest już widoczny, ale jeszcze bez charakterystycznej przybudówki. Natomiast na fotografiach z lat 30. XX w. posiada już wspomnianą narożną przybudówkę - w takiej formie zachował się do dziś. Obecnie w budynku mieści się oddział Banku Spółdzielczego.

 • Dom przy ul Rynek 16 - z ozdobnymi gzymsami. Obecnie brak użytkowników - lokale do wynajęcia.

 • Dom przy ul Rynek 23 - budynek dawnej szkoły,  w okresie jej istnienia posiadający na dachu charakterystyczną wieżyczkę z dzwonkiem. W późniejszym okresie mieściły się tu kolejno: biblioteka miejska i poczta, punkt naprawy sprzętu RTV oraz Bank Przemysłowo-Handlowy. Obecnie jest użytkowany przez Bank Pekao S.A. Budynek pojawia się już na pocztówce z 1908 roku (wówczas jeszcze z wieżyczką). Obecnie wygląd budynku niewiele się zmienił - dobudowano jedynie zadaszenie nad wejściem, a od strony północnej pojawił się w dachu przeszklony wykusz. 
   
 • Dom przy ul Rynek 24 - przedwojenny Urząd Pocztowy. Budynek widoczny już na pocztówce z 1908 roku. Położony na lekkim wzniesieniu, charakteryzujący się prostą konstrukcją, ale ciekawą historią. W dniu 4 września 1939 r., po  wkroczeniu Niemców do Trzebini, pracująca w tym budynku telefonistka, Emilia Bossowska utrzymywała łączność z centralą grupy operacyjnej "Śląsk" generała Sadowskiego i przekazywała informacje o przemieszczaniu się oddziałów niemieckich w stronę Krzeszowic. Następnie opuściła Trzebinię i w Krakowie dołączyła do dowództwa grupy operacyjnej, gdzie została przydzielona do łączności kwatery głównej  gen. Sadowskiego. Zginęła na posterunku podczas nalotu na Starą Hutę, podczas którego poległo kilku żołnierzy plutonu łączności (została pochowana w Krasnobrodzie, w 48 kwaterze wojskowej). Pomimo upływu lat, budynek przedwojennej poczty nie zmienił swojej formy - został jedynie otynkowany w ozdobne pasy i połączony boczną ścianą z dwoma innymi budynkami. Po przeniesieniu Urzędu Pocztowego, obiekt został zaadaptowany na mieszkania.


  Bibliografia 
Andrzej Kostka, Jolanta Piskorz, Trzebińskie historie, Trzebinia 2008, s. 301-302 (wspomnienia Bolesława Sudrzyka).
Brunon Kaczanowski, artykuł o Emilli Bossowskiej, zamieszczony w lokalnym czasopiśmie - Przełom 2009, nr 34, s. 3.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • Jolanta Piskorz

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego