Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Twierdza w Kamieńcu Podolskim

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Ukraina, Obwód chmielnicki, Kamieniec Podolski

ul. Hetmana Iwana Mazepy

zobacz

Data powstania: XIV-XV w.
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Twierdza zbudowana w XIV w., rozbudowana po 1434 r., kiedy Kamieniec został na kilka wieków włączony do Rzeczpospolitej. Umocniona po klęsce Korony pod Warną przez Jana z Tęczyna, Dzierżysława z Rytwian i Jana Ostroroga, gdy realne stało się zagrożenie ze strony Turcji. O budowie twierdzy zadecydowało położenie: Kamieniec jest otoczony płynącą w głębokim wąwozie rzeką Smotrycz i połączony z otoczeniem wąskim przesmykiem od zachodu - tam powstała twierdza z przekształcenia wcześniejszych fortyfikacji. Składa się ona ze starego i nowego zamku:

1. Stary Zamek - nieregularny czworobok, który tworzą mury z galeriami i basztami (Różanka, Kołpak, Łaska, Lanckorońska, Tęczyńska, Papieska).

2. Nowy Zamek - hornwerk, czyli zespół półbastionów połączonych kurtyną. Powstawał od 1621 r. pod kierunkiem generała Teofila Szomberga. Poszerzył obszar warowny i osłaniał Stary Zamek przed coraz nowocześniejszą artylerią, co było klasyczną rolą nowożytnej fortyfikacji typu hornwerk.

Źródło: http://cudaswiata.pl/europa/kamieniec_podolski.html


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Twierdza nie do zodbycia?

Kolejni królowie polscy docenili strategiczne znaczenie miasta, nadając mu kolejne przywileje. Chroniąca rubieże Rzeczpospolitej twierdza była nastawiona na ataki tureckie i tatarskie, stąd była często nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa” lub „bramą do Polski” (pieniądze na jej rozbudowę łożyła też Stolica Apostolska - stąd Baszta papieża Juliusza II). Odparła kilkadziesiąt najazdów, w tym podczas Powstania Chmielnickiego, dlatego była uważana za twierdzę nie do zdobycia.

W 1672 r. warownia broniona przez zaledwie ok. 2,5 tyś. żołnierzy dowodzonych przez pułkownika Michała Jerzego Wołodyjowskiego została zaatakowana przez kilkusettysięczną armię turecką i poddana po upadku Zamku Nowego. Już po kapitulacji, na mocy której obrońcy mogli opuścić twierdzę, wybuchł skład prochu zabijając kilkuset żołnierzy, co było wypadkiem albo gestem rozpaczy dowódcy artylerii majora Heklinga. Oblężenie Kamieńca Podolskiego przez Turków opisał w trzeciej części Trylogii „Panu Wołodyjowskim” Henryk Sienkiewicz. 

Rzeczpospolita odzyskała Kamieniec w 1699 r., by stracić go bezpowrotnie podczas drugiego rozbioru.

Źródła: http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,4194372.html

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • KasiaW

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego