Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ratusz, ob. przychodnia

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Podgórz, gmina Toruń, powiat Toruń, województwo kujawsko-pomorskie

Poznańska 63/65

zobacz

Data powstania: 1907
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij
Podgórz w obecnym miejscu został założony w 1555 r. przez Zygmunta Augusta. Nadanie praw miejskich nastąpiło w 1611 r. Miasto rozwijało się z różnym powodzeniem, jednak w 1813 r. zostało prawie całkowicie zrównane z ziemią na rozkaz francuskiego marszałka Louisa Davout, przygotowującego Toruń do oblężenia wojsk rosyjskich. Doprowadziło to do tak znacznego zubożenia i uszczuplenia liczby mieszkańców, że w 1833 roku Podgórz zrzekł się praw miejskich. Wkrótce jednak rozpoczęto starania o ich przywrócenie i w 1845 r. miejscowość zyskała samorząd zorganizowany na wzór miejski, ale bez formalnego przyznania praw miejskich. W 1894 r. zatwierdzono nowy statut, wciąż jednak bez formalnego przywrócenia statusu miasta. W 1925 r. Podgórz odzyskał pełnię praw miejskich, jednak w 1938 ponownie je utracił, stając się częścią miasta Torunia.


W 1907 r. rozpoczęto wznoszenie zachowanego do dzisiaj ratusza według projektu toruńskiego architekta Kuhra. Powstał budynek składający się z części zbudowanych w dwóch stylach - neogotyckim od wschodu i neorenesansowym od zachodu. W części neogotyckiej, w narożu, umieszczono okrągłą wieżę, przypominającą basztę, zwieńczoną blankowaniem, z balkonem na piętrze. W części neorenesansowej znajduje się główne wejście, poprzedzone reprezentacyjnymi dwubiegowymi schodami i gankiem wspartym na kolumnach oraz wykusz z loggią, zwieńczony naczółkiem z herbem Podgórza. Dawniej nad wejściem wznosił się ozdobny wolutowy szczyt z zegarem, który uległ zniszczeniu w 1945 r. w wyniku wybuchu wagonu z amunicją.

W 1936 r. w ścianę ratusza wmurowano tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Została ona zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. W 2006 r. odsłonięto drugą tablicę poświęconą Piłsudskiemu, tym razem na balustradzie schodów wejściowych.

Źródła:

  • Karola Ciesielska, Tadeusz Zakrzewski, 450 lat toruńskiego Podgórza 1555-2005,
  • informacje własne.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1945 - Częściowe zniszczenie w wyniku wybuchu wagonu z amunicją.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • piotrhs
  • Katarzyna Dańko

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego