Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Dom podcieniowy

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Żelichowo, gmina Nowy Dwór Gdański, powiat nowodworski, województwo pomorskie

zobacz

Data powstania: XVIII w.
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Dom został przeniesiony z miejscowości Jelonki do Żelichowa. Posadowiony na dawnym terenie przykościelnego gospodarstwa. Jest wpisany do ewidencji zabytków Województwa Pomorskiego.

Pochodzi z XVIII wieku. Remont i dobudowa podcienia nastąpiły w 1843 roku, co zostało zapisane w ozdobnym zwieńczeniu szczytu domu.

Mały Holender - tak współcześnie nazwaliśmy dom inspirując się dawną nazwą karczmy, która od czasów średniowiecza stała w sąsiedztwie a poza tym nawiązuje do niderlandzkich wpływów na Żuławach.

Przyjmujemy gości na nocleg 6-10 osób. Oferujemy catering kuchni żuławskiej. Prowadzimy warsztaty  wikliniarskie, tworzenia kafli delfickich, serowarskie, piwowarskie, konferencje i spotkania. Dom leży w zakolu rzeki Tugi - idealnego miejsca na spływy kajakowe i korzystanie z hausbotów na Pętli Żuław.

Więcej o domu na www.opitz.turystyka.pl.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Kolorowe domy - sposób na żuławską depresję

Płaski, często zasłany mgłami, depresyjny krajobraz Żuław mógł wprowadzać w zły nastrój niejednego gospodarza choć tu osiedlali się zazwyczaj twardzi ludzie, lub tacy, którzy nie mieli wyboru jak mennonici prześladowani za swoje przekonania w Niderlandach. Z badań nad kolorystyką żuławskich domów wiemy, że były to kolory odważne bardzo jaskrawe. Dominowały czerwienie, niebieski, któremu  było blisko do stalowego, słoneczne odcienie żółci, rzadziej oliwkowe a wewnątrz królowała ciemna zieleń. Taki to mieli żuławscy gospodarze sposób na żuławską depresję...

Bogactwo zapisane w filarach podcienia

Moda na domy podcieniowe na Żuławach to wiek XVII i XVIII. Podcienie - olbrzymie spichlerze stały się oznaką prestiżu i zajmowanej pozycji w społeczności. Kto miał bardziej okazały podcień (ozdobny, podparty dużą ilością zdobionych filarów, kolorowo pomalowany) ten czuł się ważniejszy, był bardziej szanowany. Mówiło, się że poznać można było wielkość gospodarstwa po ilości filarów podcienia - na 1 filar liczono 1 łan (ok 17 ha). Czyli gospodarz naszego domu z pięcioma filarami mógł mieć około 85 hektarów ziemi.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Wybierz kategorie, które Twoim zdaniem pasują do opisywanego zabytku.

Dodaj tagi, które pomogą poruszać się po katalogu.

dodaj kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1843 - Remont domu i dobudowa podcienia w miejscowości Hirschfeld - obecnie są to Jelonki.
  • do 1945 - Dom należał do rodziny Gustawa Fuge.
  • 2005 - Dom został przeniesiony do miejscowości Żelichowo.
  • 2014 - Dom został otwarty do użytku turystycznego.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Marek Opitz

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego