Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Rynek Bałucki

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

rynek Bałucki 1

zobacz

Data powstania: ok. 1850
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Rynek Bałucki w zamyśle projektodawców miał stać się sercem Nowych Bałut. To on miał decydować o miejskim kształcie osady i być jej wizytówką. Dlatego już w akcie kolonizacyjnym zastrzeżono jego wybrukowanie i budowę murowanych domów wokół niego. August Zawisza zobowiązał się dodatkowo do ufundowania pompy wodnej, która miała być utrzymywana na koszt mieszkańców.
Od początku swojego istnienia Rynek Bałucki nie pełnił tylko i wyłącznie funkcji handlowych. Był przede wszystkim miejscem spotkań i integracji ludzi. To na nim rozgrywały się wydarzenia ważne z punktu widzenia lokalnej społeczności. Pod koniec XIX wieku rynek był miejscem ustawiania ołtarzy w święto Bożego Ciała. 
W czasie II wojny światowej Rynek Bałucki oddzielono od reszty getta, a na jego teren mogły wchodzić tylko osoby tam zatrudnione. Było to miejsce kontaktów władz niemieckich z żydowskimi władzami getta. Tutaj odbywał się przeładunek racji żywnościowych oraz rzeczy wywożonych. Od marca 1940 r. znajdował się na nim Wydział Doręczycieli, który stał się podstawą poczty gettowej.
Po II wojnie światowej Rynek Bałucki wciąż był miejscem drobnego handlu. Niewiele się na nim zmieniło. Było to jedno z podstawowych miejsc zaopatrzenia okolicznych mieszkańców. Wiele osób jeździło nawet z odległych części miasta, by zrobić tu zakupy. Dotyczyło to zwłaszcza byłych mieszkańców Bałut, którzy wraz z powstawaniem nowych blokowisk przenosili się do mieszkań na dalszych osiedlach czy nawet peryferiach miasta. 

Źródła: wystawa Bałuty; Mitologia/Faktografia w Muzeum Miasta Łodzi

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%82ucki_Rynek

http://www.baluckirynek.pl/

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • mmlodzi

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego