Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół pod wezwaniem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Kościół na Słowiku)

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Kielce, gmina Kielce, powiat Kielce, województwo świętokrzyskie

ul. Klembowskiego 12

zobacz

Data powstania: 1935
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

  Historia kościoła i parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Słowiku rozpoczęła się po zakończeniu I Wojny Światowej.  Słowik był wówczas letniskiem. Goście przyjeżdżali tutaj  na dłuższy, wakacyjny wypoczynek, oraz na weekendy. 

 

  Ks. Antonii Żrałek, zauważył potrzebę wybudowania tu kaplicy, w której byłyby sprawowane niedzielne msze święte dla letników. Pomysł ten poparł Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI). Przy wsparciu mieszkańców Słowika i po uzyskaniu pozwolenia na dzierżawę ziemi, w dniu 3 maja 1935 r. ks. Żrałek poświecił plac pod budowę kaplicy, a  w dniu 4 sierpnia nastąpiło jej uroczyste poświęcenie przez ks. Biskupa Sonika. Jednocześnie ks. Żrałek rozpoczął starania o wybudowanie kościoła w Słowiku. W 1937 roku wzniesiono do połowy mury kościelne oraz udało się pokryć blachą zakrystię. Natomiast w I połowie 1938 roku oddano do użytku prezbiterium. Znaczącym wydarzeniem w historii parafii były, w dniu 3 września 1938 roku, odwiedziny Filipa Cortesi, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, który pobłogosławił dzieło ks. Żrałka. Dzięki ofiarności mieszkańców Słowik w dniu 8 grudnia 1938 r ukończono budowę kościoła umieszczając na jego szczycie żelazny krzyż. W dniu 9 czerwca 1939 roku w nowej świątyni odbyła się pierwsza msza. W 1944 roku dzięki ofiarności Pana Szczygielskiego położono w kościele marmurową posadzkę, a 4 fundatorów podarowało witraże okienne.

II Wojna Światowa nie ominęła Słowika. W dniu 5 stycznia 1945 roku, podczas nalotu bombowego w kościół uderzył pocisk. Nie doszło jednak do wybuchu, pocisk tkwi we frontowej ścianie do dziś, natomiast z dachu spadł krzyż. Budynek świątyni został splądrowany i ograbiony z wyposażenia liturgicznego. Dzięki hojności mieszkańców Słowika naprawiono zniszczenia wojenne. W 1958 roku  przyjechał do Słowika na wizytacje kanoniczną ks. Biskup Czesław Kaczmarek. W 1959 roku  ks. Jerzy Żmuda pełnił posługę wikariusza w Białogonie i rektora kościoła w Słowiku.  Nowy zarządca dbał zarówno o wiarę parafian jak i o stan  materialny świątyni.  Od 1960 roku w Słowiku msze św. odbywały się przez cały rok.
 

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Tajemnicze Zanlezisko

Podczas remontu przeprowadzonego przez Ks. Tarnówkę w Kościele w ołtarzu znaleziono relikwie Św. Teresy. To było bardzo dziwne i cenne znalezisko ponieważ nikt nie wiedział, że właśnie w tym kościele one są.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1935 - Poświęcenie
  • 1938 - Odwiedziny Filipa Cortesi
  • 1939 - pierwsza Msza
  • 1945 - Uderzenie Pocisku w Kościół

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Dominika Rączka

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego