Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Tomaszów Lubelski, gmina Tomaszów Lubelski, powiat tomaszowski, województwo lubelskie

Królewska 1

zobacz

Data powstania: 1727
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny jest najstarszą świątynią Tomaszowa Lubelskiego. Modrzewiowy kościół w stylu barokowym został ufundowany w 1727 roku przez 6 ordynata Michała Zdzisława Zamoyskiego. Kościół pod wezwaniem NMP pełnił funkcje parafialne z wyjątkiem lat 1955-1987, kiedy siedzibą parafii była tomaszowska świątynia NSPJ. Kościół został wybudowany na rzucie prostokąta, stanowiąc zwartą bryłę architektoniczną. Nad dwuspadowym dachem, krytym miedzianą blachą, osadowione są dwie wieże z wysokimi iglicami, zwieńczone żelaznymi krzyżami. Kościół otoczony jest „wieńcem” wiekowych lip. Wnętrze kościoła zdobi charakterystyczny ołtarz główny z XVII wieku z obrazem Matki Bożej Szkalperznej. Obraz przybył do Tomaszowa w 1644 roku i został umieszczony w kaplicy św. Wojciecha na „Piaskach”


Obiekt sprawdzono w ramach realizacji programu „Czas odkrywców”, prowadzonego przez Ruch Programowo-Metodyczny ZHP „Liga Odkrywców”Ciekawostki, legendy, anegdoty

Św. Feliks

Od lat krąży legenda, że we wnęce pod mensą, znajdują się szczątki św. Feliksa– męczennika, przeniesione tu z kościoła Trynitarzy na „Piaskach”.


Dzwonnica

Obok kościoła pw. Zwiastowania NMP znajduje się drewniana dzwonnica z XVIII wieku, konstrukcji słupowo-ramowej, na podmurówce, oszalowana deskami. w 1915r. wszystkie (cztery) dzwony wywiezione zostały przez władze carskie za granicę. Szczęśliwie powróciły na swoje miejsce w dniu 4 XII 1923r.  Ich serca obwiesiły miastu swój powrót w dniu 24 grudnia 1923 roku.

Wikarówka

W narożniku ulicy Królewskiej i 29 Listopada na placu kościelnym, do końca XX wieku istniała murowana z cegły i otynkowana "wikarówka", wybudowana w 1803r. Jeszcze po 1950-tym roku, mieszkały tu siostry zakonne. Na przełomie XX i XXI wieku budynek został rozebrany, a w jego miejsce wybudowano nowy, murowany, podobny do poprzedniego.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1655 - świątynia, z wyniku pożaru przez wojska kozackie, została poważnie zniszczona
  • 1727 - wystawiony został nowy kościół - do dziś stojący
  • 1994 - został koronowany obraz Matki Bożej Szkaplerznej zwaną Tomaszowską, za wiedzą papieża Polaka - Jana Pawła II

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • 12.TDH
  • Adfa

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego