Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Parowóz wąskotorowy "RYŚ" nr 1713 w Chrzanowie

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Chrzanów, gmina Chrzanów, powiat chrzanowski, województwo małopolskie

Janusza Kusocińskiego

zobacz

Data powstania: 1946
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Lokomotywa stojąca obok budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie to parowóz wąskotorowy, tendrzak, produkowany w Polsce w latach 1946-1951, przeznaczony do pracy głównie na kolejach leśnych i przemysłowych, o prześwicie toru 600/750/760/785 mm.

Po zakończeniu II wojny światowej, wobec ogromnych zniszczeń, jakie doznała Polska poprzez działania wojenne, wzrosło zapotrzebowanie na lekkie parowozy wąskotorowe dla kolejek budowlanych, jak również przemysłowych. Polowe kolejki budowlane znalazły zastosowanie przy odgruzowywaniu dużych miast, jak np. Warszawa, Wrocław, Grudziądz, Gdańsk. W tej sytuacji Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie, posiadając dokumentację budowanych w 1940 roku parowozów Riesa, przystąpiła w 1946 roku do budowy parowozów tego typu z wprowadzeniem pewnych zmian konstrukcyjnych, nadając nazwę nowego typu fabrycznego Ryś

W latach 1946-1951 wyprodukowano łącznie 166 sztuk parowozów w odmianie "Ryś" oraz 18 sztuk w odmianie "Ryś-R".

Maksymalna prędkość parowozu wynosiła 20 km/h. Parowóz mógł ciągnąć pociąg o masie 240 t z prędkością 10 km/h po prostym poziomym torze.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Tendrzak

Parowozy typu "RYŚ" były budowane na szerokość torów: 600, 750, 760 i 785 mm. Ponieważ zasięg ich pracy był niewielki z uwagi na mały zapas wody i węgla, opracowano dla nich dwuosiowy tender pomocniczy (wagon specjalnej konstrukcji do przewozu węgla i wody dla parowozu), który mógł być dodany do zbudowanego parowozu na życzenie zamawiającego. 

"Ryś" z Chrzanowa

Stojący w Chrzanowie przy Placu Tysiąclecia parowóz ma numer 1713 i powstał w 1946 roku w chrzanowskiej fabryce. Pracował m.in. w cukrowniach: Mątwy (1946) oraz Kruszwica (1951). Miastu Chrzanów został przekazany przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na zasadzie użyczenia (najbardziej aktualnym dokumentem potwierdzającym użyczenie Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie parowozu o nr inw. MUZ II 137, jest uchwała nr 1769/109/15 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 22 grudnia 2015 w sprawie wyrażenia zgody na użyczenie muzealiów będących w posiadaniu Muzeum Kolejnictwa w Warszawie).


Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Twórcy profilu

  • aczucz
  • Krzysztof Brandys
  • Jarosław Sęk

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego