Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

ul. Bartosza Głowackiego

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Chrzanów, gmina Chrzanów, powiat chrzanowski, województwo małopolskie

Bartosza Głowackiego

zobacz

Data powstania:
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Wojciech Bartos (Bartosz) Głowacki,urodzony około 1758 r. w Rzędowicach lub Zakrzowie pow. Proszowice, zmarł 9 czerwca 1794 r. w Kielcach. Polski chłop, bohater Powstania Kościuszkowskiego 1794 spod Racławic i Szczekocin. Do tej pory jest dużo niewiadomych o miejscu i czasie urodzenia, śmierci i pochowaniu bohatera, który miał przyciągnąć rzesze włościan do insurekcji kościuszkowskiej.
Tadeusz Kościuszko 4 kwietnia 1794 zwycięża w bitwie przeciw wojskom rosyjskim pod Racławicami. Ta miejscowość przechodzi do historii również dzięki temu, że znaczący udział w tej bitwie mieli chłopi, kosynierzy. Wojciech Bartos wsławia się męstwem, za które otrzymał stopień chorążego grenadierów krakowskich i nazwisko-przydomek Głowacki.
Jedni uważają, że przytomnie zachował się w czasie ataku na armaty, drudzy że było to nazwisko panieńskie jego żony, co jest obecnie trudne do wyjaśnienia.
Śmiertelnie ranny w bitwie pod Szczekocinami 6 czerwca 1794 zmarł w drodze do Kielc lub w Kielcach 9 czerwca i tam został pochowany. Jego nagrobek znajduje się w kieleckiej katedrze.

Ulica Wojciecha Bartosza Głowackiego.
Ulica ta jeszcze w XIX wieku, po uruchomieniu kolei żelaznej, łączyła ul. Świętokrzyską z ul. Kościelecką (obecnie ul. 29 Listopada) i stanowiła jedyną komunikację od Rynku do rzeki Chechło do roku 1942.

W roku 1911 komisja do nazewnictwa ulic, wybrana na posiedzeniu Rady Miasta, przedstawiła nowe nazwy 20 ulic, w tym „ulica Bartosza Głowackiego”. W innych punktach uchwalono np. ulice: „Aleja Henryka”, „Kościuszki”, „Słowackiego”. W owym czasie wszyscy mieszkańcy Chrzanowa wiedzieli, jak miał na imię Kościuszko, Słowacki czy Bartosz Głowacki, więc nie było potrzeby poprzedzać nazwy ulicy imieniem. Dzisiaj mało kto wie, jak miał na imię Bartosz Głowacki, uważając że jego imię to Bartosz. Chrzanów nie jest jakąś szczególną enklawą tej niewiedzy, tak jest w całej Polsce w miastach, gdzie istnieje ta ulica.

W okresie między I i II wojną światową utwardzono ją kamieniami, zbudowano też chodnik ale tylko do domu nr 564 (obecnie nr 3), gdzie w tym czasie mieszkał, potem zmarł Ludwik Nowakowski, powstaniec styczniowy.

W czasie okupacji niemiecka administracja nazwała tę ulicę Wiesengasse (Łąkowa). Po wojnie przywrócono nazwę Bartosza Głowackiego.

W latach 70. XX wieku chrzanowski Elektromontaż, który miał siedzibę przy tej ulicy, „załatwił” wylewkę asfaltową (dywanik), między ul. Kadłubek a ul. 29 Listopada, zatem we fragmencie ul. Bartosza Głowackiego.

W 1999 roku wykonano kanalizację tej jednej z najstarszych ulic miasta.

Ulica Bartosza Głowackiego składa się z trzech części: pierwsza jest od ul. 29 Listopada do ul. Kadłubek, druga od ul. Kadłubek do ul. Podwale, trzecia od ul. Podwale do ul. Świętokrzyskiej.

Źródło:
Jan Piotr Strzemecki
– „Ulice i place miasta Chrzanowa” – Chrzanów 2009, ISBN 82-923341-0-8

Jan Piotr Strzemecki – oficer Wojska Polskiego. W swej książce opracował bogactwo informacji o Chrzanowie na podstawie źródeł i dokumentów, do których dotarł w archiwach na terenie całej Polski.Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Renata Bednarz

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego