Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ulica Mickiewicza

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Chrzanów, gmina Chrzanów, powiat chrzanowski, województwo małopolskie

Mickiewicza

zobacz

Data powstania:
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Ulica Mickiewicza.

Jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza, ulica miasta. Łączyła Rynek (plac targowy), a także kościół parafialny św. Mikołaja z dworem, siedzibą właścicieli miasta, zarządców i administratorów.

Początkowo określana była w dokumentach kupna-sprzedaży jako „droga ku dworowi” albo „ulica do zamku”, chociaż zamku w tym czasie w Chrzanowie nie było (może w okresie kasztelanii, castelum- zamek). Raczej jednak był to zwrot grzecznościowy – ulica zamkowa – w celu nadania odpowiedniej rangi urzędnikom dworskim tam przebywającym.

W księgach miejskich możemy przeczytać zapisy:

1. Z roku 1683 dotyczy: Marcina Jaworka, który swój dom z sadkiem sprzedał na wieczność synowi Wojciechowi Jaworkowi i jego żonie Marynie.

2. Z roku 1700 dotyczy: Piotra Pioreckiego, który swój dom sprzedał Błażejowi Wilczkowi i jego żonie Katarzynie.

3. Z roku 1759 dotyczy: Stanisława Koteckiego i jego pasierbicy Teresy Zielińskiej w temacie placu w ul. Dworskiej.

4. Z roku1823 dotyczy: Stanisława Szczepanika i jego żony Apolonii Jaworowej, którzy połowę domu przy ulicy Dworskiej wraz z przyległym placem, sprzedali Rafałowi Winiarskiemu.

5. Z 1825 dotyczy: Ignacego i Barbary Lebieckich (Lebiedzkich), którzy synowi Józefowi za zaciągniętą od niego kwotę 243 złp, za tę sumę odstępują mu na własność izdebkę od strony ul. Dworskiej wraz z chlewem i pół sieni.

Rafał Winiarski był w tym czasie urzędowym chirurgiem. Na kupionym placu wybudował dom (obok obecnej plebanii).
Po Winiarskim właścicielami tego domu byli: Piotr Jaroszyński, ks. Piotr Ligęziński, Maciej Bogdański, Marianna z Lekczyńskich Banaszkiewicz i Stanisław Dembosz.

Nazwa „Ulica Zamkowa” jest na planie miasta z 1835 roku podana raczej błędnie, bo w tym czasie była w użyciu „ Ulica Dworska”.

Pod koniec XIX wieku zaczyna się już coś dziać wokół ul. Dworskiej. 21 lipca 1896 roku Rada Miejska postanawia zakupić budynek od adwokata Antoniego Gaszyńskiego i wejść w częściowe jego użytkowanie na urząd gminy 1 listopada 1896 r.

Sekcja ekonomiczna 15 grudnia 1897 r. wniosła o przeprowadzenie kanalizacji przez ul. Dworską.

20 kwietnia 1898 r. w związku z nadbudową budynku szkolnego, na wątpliwości Rady Szkolnej, Rada Miejska odpowiedziała, że budować jednak będzie, ponieważ umieszczenie szkoły w tym miejscu uważa się za odpowiednie, a ul. Dworska wcale w tym miejscu nie jest za wąska.

Na posiedzeniu Rady Miejskiej 25 maja 1898 roku odczytano pismo Komitetu obchodów stuletniej rocznicy urodzin wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, wedle którego żąda nazwać ulicę Dworską ulicą Mickiewicza. Tę sprawę jednak odłożono i nie uchwalono przemianowania tych nazw.

Nowa Rada Miejska  w dniu 13 lipca 1899 roku postanowiła wydać pozwolenie na budowę domu Loeblowi Klein pod warunkiem, aby stał on  przy froncie ulicy Mickiewicza. Jak widać, chociaż nie było uchwały, pokazała się po raz pierwszy w protokole z tego posiedzenia „ulica Mickiewicza”.

Niedługo potem, 27 czerwca 1900 roku powołana komisja „celem ułożenia porządku budowlanego w gminie” przedstawiła sprawozdanie, w którym wymienia ulicę Mickiewicza.

Taki stan obowiązywał do roku 1939.

W czasie okupacji niemieckiej ul. Adama Mickiewicza została zamieniona na Rathauerstrasse (Ratuszowa). Przedłużyli ją także przez posiadłość Loewenfeldow w kierunku Auschwitzerstrasse (Oświęcimska) do zbiegu z Kattowitzerstrasse.

Po wojnie, 30 kwietnia 1945 roku, RNM przywróciła nazwę Mickiewicza i ten stan obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Adam, Bernard Mickiewicz, ur. 24.12. 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zmarł 16.11.1855 w Konstantynopolu. Syn Mikołaja, komornika miejskiego i adwokata przy sądach niższych Nowogródka oraz Barbary z Majewskich. Wieszcz narodowy i polski poeta romantyczny.

Źródło:
Jan Piotr Strzemecki
– „Ulice i place miasta Chrzanowa” – Chrzanów 2009, ISBN 82-923341-0-8

Jan Piotr Strzemecki – oficer Wojska Polskiego. W swej książce opracował bogactwo informacji o Chrzanowie na podstawie źródeł i dokumentów, do których dotarł w archiwach na terenie całej Polski.Ciekawostki, legendy, anegdoty

Szkoły przy ul. Mickiewicza.

Przy ul. Mickiewicza istniały dwie szkoły powszechne: męska i żeńska. Męska miała nr 1 im. Adama Mickiewicza, i była przy ul. Mickiewicza, a żeńska była obok męskiej, przy ul. Szkolnej, miała nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Źródło: Jan Piotr Strzemecki "Ulice i Place Miasta Chrzanowa".

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Renata Bednarz
  • Jarosław Sęk

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego