Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Pomnik poświęcony pamięci Obozu Polskich Dzieci w Pahiatua

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Nowa Zelandia, Manawatu-Wanganui, Pahiatua

State Highway 82002-82018

zobacz

Data powstania: 1975
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

W odległości zaledwie 1,5 km na południe od granic miasta Pahiatua w Nowej Zelandii znajduje sie pomnik poświęcony pamięci Obozu Polskich Dzieci w Pahiatua.
Dzieci te przybyły 1 listopada 1944 roku do portu w Wellington na pokładzie okrętu USS General M. Randall.  Były to dzieci ewakuowane z Iranu, w większości sieroty, których rodzice zmarli w rosyjskich obozach pracy lub w trakcie tułaczki na południe Rosji lub dzieci żołnierzy walczących w Wojsku Polskim na Uchodźstwie. Była to pomoc ofiarowana przez Rzad Nowej Zelandii dla 733 dzieci i 102 opiekunów - tymczasowy pobyt, do zakończenia wojny. W związku z tym, ze Polska straciła tereny wschodnie, a resztą kraju znalazła się pod kuratelą Związku Radzieckiego, wychowankowie obozu zdecydowali się w większości zostać  w gościnnej Nowej Zelandii. Po zlikwidowaniu obozu w 1952 roku teren zamieniono na gospodarstwo rolne. Jedyny śladem pobytu polskich dzieci była mała kapliczka w kształcie groty wzniesiona ku czci matki Bożej. w 1971 roku grupa byłych wychowanków obozu w Pahiatua, zawiązała komitet budowy pomnika. Właściciel farmy podarował fragment swojego pola przy drodze, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała sie jedna z bram wjazdowych do obozu. W tym miejscu  stanął, odsłonięty 22 lutego 1975 roku pomnik autorstwa Tanyi Ashken. W cokole wmurowano część kamieni z podpadniętej w ruinę, wspomnianej groty.
W 1994 roku w 50 rocznice przybycia dzieci polskich do Pahiatua na placyku obok pomnika postawiono pamiątkowa tablicę z opisem obozu oraz  zdjęciami w języku polskim i angielskim.

Źródło:  
Stanisław Manterys - "Dzieci z Pahiatua", strona internetowa Ambasady RP w Nowej Zelandii : [http://wellington.msz.gov.pl/pl/polska_nowa_zelandia/polonia_w_nz/dzieci_z_pahiatua/]. (dostęp 14.10.2016)

"Polish children in Pahiatua – 70th anniversary", strona Biblioteki w Tararua  [https://tararualibrary.wordpress.com/2014/10/30/polish-children-in-pahiatua-70th-anniversary/]. (dostęp 14.10.2016)

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Wybierz kategorie, które Twoim zdaniem pasują do opisywanego zabytku.

Dodaj tagi, które pomogą poruszać się po katalogu.

dodaj kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Radek

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego