Muzeum Południowego Podlasia, Oddział Martyrologiczno - Historyczny

Informacje ogólne

Lokalizacja

Biała Podlaska, powiat Biała Podlaska, gmina Biała Podlaska

Łomaska 21

Kategorie

  • użyteczności publicznej
  • militarny

Opis

Muzeum zajmuje kilka pomieszczeń budynku, w tym byłe cele więzienne. Czynna jest w nich wystawa stała. Wyodrębniono dział historii oraz sekcję militariów i odznak oraz odznaczeń wojskowych. W dziale historii gromadzone są archiwalia i fotografie dotyczące miasta Białej Podlaskiej i Podlasia - znajduje się tam 7.000 muzealiów. Jednym z najcenniejszych jest Inwentarz dóbr Radziwiłłowskich, klucz Sławatycze z 1765 roku. 

W muzeum znajdziemy również bogaty zbiór dokumentów i prasy związanej z NSZZ "Solidarność" z lat 1980-1990. W sekcja militariów i odznak oraz odznaczeń wojskowych zgromadzono ponad 300 militariów,600 odznak i odznaczeń wojskowych. Najcenniejszymi militariami są lufy armatnie rosyjskie z 1805, sztuk sześć (jedyne w zbiorach polskich), czy dwie lufy moździerzy bojowych z 1805 (dwie z pięciu w zbiorach polskich). 

Wystawą stałą jest wystawa pod tytułem "Walka i męczeństwo ludności Podlasia w latach 1939-1947". Eksponowana jest w celach więziennych dawnej placówki Gestapo w Białej Podlaskiej. Jej bohateram jest ludność Podlasia walcząca przeciwko dwóm okupantom: hitlerowskiemu i sowieckiemu. 

Ekspozycję zamyka część poświęcona historii konspiracji i wyzwolenia ziem Podlasia w 1944 roku przez oddziały Armii Krajowej oraz walce o suwerenność Polski w latach 1944 – 1947.

Ponadto, jest to oddział Muzeum Południowego Podlasia, które to mieści się w Parku Radziwiłłów przy ul. Warszawskiej i znajduje się w rejestrze zabytków pod nazwą Zespół Parkowo - Pałacowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej.


Źródło: http://muzeumbiala.pl/historia-2 / informacje własne

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Osoby odpowiedzialne za obiekt

Mirosław Barczyński – kierownik

Antoni Jodłowski – starszy kustosz

Iwona Maksymiuk – kustosz


źródło: http://muzeumbiala.pl/historia-2

Godziny otwarcia i ceny biletów

poniedziałek – piątek 9.00-15.00

sobota, niedziela po wcześniejszym zgłoszeniu

Wstęp wolny

Zwiedzanie z przewodnikiem po wcześniejszym zgłoszeniu, tel. 83 341 67 61

20zł – opłata za przewodnika