Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Dom Tkacza

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Sprawdzony
  Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Bielsko-Biała, gmina Bielsko-Biała, powiat Bielsko-Biała, województwo śląskie

Jana III Sobieskiego 51

zobacz

Data powstania:
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Muzeum Dom Tkacza powstał, aby przedstawić zwiedzającym wnętrze domu i zakładu pracy mistrza cechowego; w wypadku tkacza warsztatu sukienniczego. Już sam w sobie budynek jest interesujący, gdyż stanowi oryginalny przykład drewnianego budownictwa miejskiego. 

Budynek został podzielony na dwie części, warsztatową i mieszkalną (w której znajduje się kuchnia i sypialnia. Aranżacja pomieszczeń nawiązuje do XIX i XX wieku. W tym okresie na pewno mieścił się tutaj warsztat i mieszkanie rzemieślnika. Informacje o właścicielach zachowały się jedynie fragmentarycznie. Prawdopodobnie były to rodziny Bartke (w XVIII wieku) i Bathelt (w XIX w.). Od roku 1873 właścicielem był Carl Nowak, a później jego żona Marie.

W wieku XX do okresu II wojny światowej znajdował w domu znajdował się  warsztat szewski Antoniego Polończyka, po wojnie zaś budynek stał się domem czynszowym. W późniejszym czasie (1974) został on ofiarowany Skarbowi Państwa przez syna pana Antoniego - Wiktora. Miał pełnić cele muzealne. Dzięki staraniom Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej został udostępniony zwiedzającym w 1992 roku.

Na podstawie: https://muzeum.bielsko.pl/index.php/pl/ekspozycje-stale-dom-tkacza/artykul/stala-dom-tkacza

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Ceny wejściówek

Bilety: bilet normalny: 10 zł; bilet ulgowy: 6 zł; bilet rodzinny: 25 zł; przewodnik (po wcześniejszym ustaleniu terminu): 30,00 zł;

Zniżki: dzieci, rodziny
źródło


Godziny otwarcia

Dostępność: cały rok

Opis

 • poniedziałek: nieczynne
 • wtorek: 9:00–15:00
 • środa: 9:00–16:00
 • czwartek: 9:00–16:00
 • piątek: 9:00–16:00
 • sobota: 9:00–15:00
 • niedziela: nieczynne
źrodło

Rekonstrukcja warsztatu sukienniczego

Warsztat jest największym z pomieszczeń. Znajdują się tutaj przedmioty związane z pracą tkacza. Najznamienitszym eksponatem jest krosno nicielnicowe z połowy XVIII wieku, które służyło do wyrobu tkanin wełnianych. Są tutaj również przedmioty związane z przygotowywaniem i snuciem osnowy. Część powierzchni pomieszczenia została przeznaczona do pracy biurowej, która polegała na dbaniu o sprawy organizacyjne cechu, czy rozstrzyganiu sporów wśród jego członków. Umieszczono tu np. pamiątki, dokumenty czy żelazną skrzynię, która pełniła rolę "kasy pancernej".

Źródło: https://muzeum.bielsko.pl/index.php/pl/ekspozycje-stale-dom-tkacza/artykul/stala-dom-tkacza

Kuchnia i sypialnia

Kuchnia to najważniejsze miejsce domu. Umieszczono w niej naczynia kuchenne i różnego rodzaju sprzęty, również te związane z tkactwem, ale używane przez kobiety i dzieci:kołowrotek czy też motowidło – swego rodzaju miara, na którą nawijano uprzędzone na kołowrotku nici. Dla porównania zostało umieszczone tutaj również mniejsze krosno tkackie, na którym wykonywano tkaniny lniane, lniano-wełniane lub wełniane, mniejsze niż na krośnie rzemieślniczym.

Obok kuchni znajduje się sypialnia, pełniąca również rolę pokoju reprezentacyjnego, używanego w ciągu dnia od święta. Został on wybielony i umeblowany fornirowanymi meblami z przełomu XIX i XX wieku. Uzupełnieniem ekspozycji są umieszczone w sieni drzeworyty Jana Wałacha o tematyce tkackiej. 

Źródło: https://muzeum.bielsko.pl/index.php/pl/ekspozycje-stale-dom-tkacza/artykul/stala-dom-tkacza


Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • Martyna Tarnawska
 • Adrianna Składanek

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego