Polska tablica "Ojcze nasz" w kościele Pater Noster w Jerozolimie

Informacje ogólne

Lokalizacja

Izrael, Jerusalem District, Jerusalem

Mount of Olives, , Jerusalem, 99730

Kategorie

  • sakralny
  • katolicki

Opis

Na ścianach jerozolimskiego kościoła Pater Noster znajduje się modlitwa „Ojcze Nasz” zapisana na ceramicznych kaflach w 180 językach .

Tablicę w języku polskim ufundowali w 1943 roku żołnierze z 8. Brygady Strzelców Karpackich z 2 Korpusu Polskiego. Inicjatorem był O. Aureliusz Borkowski OFM (1887-1970). Jest ona jedną z najstarszych tablic.17 XII 1998 roku została poświęcona nowa tablica Ojcze nasz w języku polskim. Żołnierze i oficerowie polskiego kontyngentu sił ONZ na granicy izraelsko-libańskiej (UNIFIL), by ratować przed upływem czasu ten poważnie zniszczony polski ślad, zebrali potrzebną sumę pieniędzy i stali się fundatorami nowej tablicy. Stara tablica została przywieziona do Polski i po renowacji umieszczona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Długiej 13/15. W wyniku remontu dachu w 2010 roku, właściciele czasowo zastąpili tablicę (uszkodzoną po raz kolejny) jej kopią fotograficzną. Po renowacji nowa tablica różni się od poprzedniej kształtem przebiegu kwiatów w pasie górnym i dolnym oraz płytkami narożnymi.

 

Źródła:
FotoKarta [online]. Dostęp: 
http://www.foto.karta.org.pl/nasze-zbiory/kolekcje/ok_1617_balcer_piotr,33977,zdjecie.html

Leon Szot, Polska pomoc humanitarna w misjach pokojowych i stabilizacyjnych Wojska Polskiego [w:] Sympozjum, Rok XVII 2013, nr 1(24), s. 201.

Ciekawostki, legendy, anegdoty