Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół Rzymsko Katolicki pw.Św Michała Archanioła

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Wietrzno, gmina Dukla, powiat krośnieński, województwo podkarpackie

zobacz

Data powstania:
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Parafia w Wietrznie sfinansowana została w XVI w., wtedy też wzniesiono tam pierwszy drewniany kościół. Został on rozebrany ok. XVIII w. Obecna świątynia wzniesiona została w 1752 r. z wykorzystaniem elementów wcześniejszej budowli. Kościół należy do typu XVIII-wiecznych obiektów drewnianej architektury sakralnej o tradycjach późnogotyckiego ciesielstwa małopolskiego. Jest to kościół konstrukcji zrębowej, o ścianach szalowanych pionowo deskami, posadowiony na podmurowaniu z dzikiego kamienia. Obok kościoła znajduje się drewniana wieża z kruchtą, konstrukcji słupowej. Kościół jest orientowany. Konsekracja kościoła nastąpiła w 1761 r. W 1880 r. kościół ozdobiono polichromią autorstwa Leona Wróblewskiego. W 1906 r. kościół poddany został gruntownemu remontowi (m.in. zmieniono pokrycie dachu z gontu na blachę, powiększono otwory okienne oraz prezbiterium i nawy). Kolejny remont miał miejsce w latach 80-tych XX w. (wzmocniono konstrukcję budowli, wymieniono szalunek oraz podwaliny, przywrócono pierwotny, prostokątny wykrój okien). Przeprowadzono też konserwację wyposażenia i polichromii kościoła.
Wyposażenie wnętrza jest w większości późnobarokowe, pochodzi z ok. XVIII w. W ołtarzu głównym, XVIII-wiecznym, mieści się późnogotycki obraz tablicowy Matki Boskiej Anielskiej z ok. 1480 r. – dzieło krakowskiego malarza reprezentujące dużą wartość historyczną i artystyczną. Na ścianach i stropie prezbiterium znajduje się polichromia figuralno-ornamentalna z 1880 r. autorstwa Leona Wróblewskiego. Poza tym wymienić należy: dwa ołtarze boczne z XVIII w. (przerobione po 1870 r.), ambonę z ok. 1750 r., kamienną chrzcielnicę z 1906 r. (wzorowaną na gotyckiej, ozdobioną dziesięcioma herbami), obrazy: Grupa opłakiwania z Matką Boską Bolesną z 2 poł. XVII w., św. Wawrzyniec z ok. 1760 r. oraz liczne sprzęty i naczynia liturgiczne w tym manierysty. Kościół zaliczany jest do obiektów położonych na Szlaku architektury drewnianej.

Na podstawie: http://zabytki-podkarpacie.pl/Kosciol-pw-sw-Michala-Archaniola_f_14_ido_357


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Adrianna Składanek

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego