Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Pałac Szembeków

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Siemianice, gmina Łęka Opatowska, powiat kępiński, województwo wielkopolskie

Kasztanowa 1/1

zobacz

Data powstania: 1835r.
Numer w rejestrze:

270/682/A z 14.07.1969; 362/1394/A z 24.02.1973

Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Po upadku powstania listopadowego generał Piotr hr. Szembek (1788-1866) osiadł w Siemianicach i to właśnie tu w roku 1835 zbudował tzw. Pałac Szembeków. W 1894 roku doszło do całkowitej przebudowy w stylu neorenesansowym. Piętrowy obiekt, podpiwniczony z użytkowym poddaszem, został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, którego oś przebiega na linii północ-południe.
W pałacu znajdowały się cenne zbiory rodzinne z XVII-XIX w., stare meble, szafy gdańskie, obrazy szkoły francuskiej z XVII wieku, jak również włoskiej i niderlandzkiej. Znajdowały się tam także akwarele Juliusza Kossaka, zbiory starej broni oraz rękopisy min. „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Ciekawostką było siodło z odsieczy wiedeńskiej wysadzane drogocennymi kamieniami (m.in. rubinami). Jednak do dziś z oryginalnego wyposażenia pałacu pozostały tylko kominek, piec i zabytkowa winda do transportu posiłków. Pałac był miejscem działalności Marii z Fredrów Szembekowej. To ona zgromadziła większość pamiątek odziedziczonych po Fredrach. Pamiątki te zaginęły w czasie okupacji niemieckiej.
W październiku 1939 roku w budynku zamieszkał niemiecki zarządca Altwein, którego po roku zastąpił zarządca Range. Jednak i ten nie zagościł na długo w Pałacu Szembeków. Prawdopodobnie już w 1943 roku na jego miejsce przybył oficer SS Linhof, który zamieszkał w budynku majątkowym przy szosie, tzw. dyrektorówce. Linhof zorganizował w pałacu schronisko dla rodzin oficerów niemieckich ze zbombardowanych miast w Niemczech. W styczniu 1945 roku Niemcy opuścili pałac, niedługo przed wkroczeniem wojska radzieckiego, które po wojnie stacjonowało tu około pół roku. Później na okres blisko roku zorganizowano w pałacu szwalnię dla wojska radzieckiego. Następnie przez jakiś czas w części pałacowych pomieszczeń było przedszkole.
8 lipca 1950 roku budynek przekazano Uniwersytetowi Poznańskiemu, który poprzez wydział leśny rozpoczął prace remontowe poważnie zrujnowanego obiektu (aktualnie parter i I piętro zajmuje dyrekcja Leśnego Zakładu Doświadczalnego z Poznania). 

W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się park, który w całości jest pomnikiem przyrody. Kompleks pałacowo-parkowy zajmuję powierzchnię 4,49 ha. Na ostateczny wygląd zieleńca w stylu angielskim wpływały upodobania kolejnych pokoleń rodu Szembeków. Co ciekawe na roślinność parku składa się około 200 gatunków, odmian, form drzew i krzewów. 

Źródła:
http://leka-opatowska.pl/nasza-gmina/kultura-i-zabytki/item/41-palac-szembekow-w-siemianicach.html

Szeląg W. (2005): "Siedem wieków Siemianic". II. Tyg. Powiat. Kępno nr 24.


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Centralne ogrzewanie

W pałacu działało centralne ogrzewanie już przed II Wojną Światową. 

Podziemne tunele

Według miejscowych legend Szembek zatrudniał ludzi do kopania tuneli, które prowadziły m.in do Kostowa i Wesołej (kolejnego pałacu). Powód ich powstania nie jest do końca znany, mimo iż swego czasu były prowadzone tam badania. Najciekawszym w całej historii jest to, że hrabia pozbawiał życia swoich pracowników, by tajemnice tuneli nie wyszły na światło dzienne. 

Bujna roślinność

W parku można spotkać 30 okazów świerka, 40 okazów lipy (najgrubszy okaz, który ma w obwodzie 4 m), barwne buki (miedziane, purpurowe), odmiany zwisające jesionów i buków. Ponadto można tu znaleźć też platany, potężne dęby, wiązy i klony cukrowe o obwodzie ponad 4,5 m. Inne, równie ciekawe, gatunki występujące w okolicy pałacu to miłorząb, katalpa, cypryśnik oraz różne odmiany różaneczników. 

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1894r. - Przebudowa pałacu na styl neorenesansowy.
  • 1950r. - Budynek został przekazany Uniwersytetowi Poznańskiemu.
  • 1951r. - Remont pałacu po dewastacji podczas II wojny światowej.

Dokumenty
urzędowe

Twórcy profilu

  • wdh.muppety
  • Adrianna Składanek

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego