Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicy

Nazwa zwyczajowa: Kościół w Chojnicy

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Chojnica, gmina Suchy Las, powiat poznański, województwo wielkopolskie

Łagiewnicka

zobacz

Data powstania: 1531 rok
Numer w rejestrze:

2398/A z 21.12.1932

Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Kościół ufundowany przez Jana Przecławskiego w 1531 roku. Syn Jana - Andrzej Przecławski, dobudował do kościoła kaplicę z kryptą rodzinną. Kościół zarekwirowany przez niemieckie władze wojskowe podczas włączenia Chojnicy do poligonu. Nie uległ zniszczeniu podczas żadnej z wojen światowych. Zniszczony przez Wojsko Ludowe. Służył jako budynek do ćwiczeń wojskowych w ostrą bronią. Kilka uderzeń po polskich pociskach czołgowych. Zaniedbany i obracający się w ruinę, nie jest w kręgu zainteresowania jednej z najbogatszych gmin w Polsce, mimo iż ten 500 letni budynek jest najstarszą budowlą regionu. Obok ruin kościoła stoi dzwonnica z XIX wieku. Ma puste wnętrze i jest pozbawiona schodów i dzwonu. Z każdym dniem padają ofiarą wandalizmu i sił przyrody. Wewnątrz kościoła jest dość ryzykowny, lecz możliwy do pokonania dostęp do uszkodzonej przez pocisk czołgowy wieży kościelnej z której można podziwiać dość ładną panoramę. Wewnątrz znajdziemy również wiele śladów z dawnych epok, wyrytych pamiątkowych wpisów, pieczątki herbowe i inne resztki ozdobnych ornamentów. Nieopodal znajduje się przedwojenny cmentarz z ciekawymi nagrobkami z XIX wieku, oraz zabytkowa kapliczka. Na terenie poligonu istnieją również dość ciekawe architektonicznie pruskie wierze obserwacyjne, lecz dostęp do nich wymaga przepustki. Dostęp do kościoła z racji działań wojskowych na tym terenie wyłącznie w dni ustawowo wolne od pracy i niestety wyłącznie rowerem lub pieszo od strony miejscowości Biedrusko i Złotniki.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Aci%C4%99cia_%C5%9Bw._Jana_Chrzciciela_w_Chojnicy

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • KasiaW
  • MarianPaździoch

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego