Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół Najświętszej Trójcy

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Szkopy, gmina Repki, powiat sokołowski, województwo mazowieckie

zobacz

Data powstania:
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Historia wsi Szkopy sięga 1477 r. kiedy to właścicielem dóbr był Mikołaj Mleczko ze Szkopów, a następnie w latach 1521-43 Leonard Mleczko. W 1644 r. została erygowana cerkiew unicka p.w. Najświętszej Trójcy, którą ufundował i wyposażył Mieczysław Mleczko ze Szkopów.
W miejsce drewnianej, krytej strzechą, ze względu na zły stan techniczny postanowiono wybudować nową świątynię, której budowa rozpoczęła się w 1807 r., jej fundatorem był miejscowy dziedzic Antoni Ciołkowski. Ze względu na trudności finansowe, jej budowa prawdopodobnie została ukończona dopiero około 1822 r. 
Murowana cerkiew została wzniesiona w stylu klasycystycznym na planie rotundy. Elewację opinają pilastry o głowicach włączonych w profilowany gzyms wieńczący, a we wejściu głównym znajduje się portyk, który jest złożony doryckich pilastrów i trójkątnego naczółka. W polach między pilastrami zostały umieszczone półkoliste okna. Świątynia została pokryta wyokrąglonym dachem z dachówką. Na szczycie dachu znajduje się wieżyczka z sygnaturką, która została zwieńczona hełmem. Prezbiterium wydzielone we wnętrzu, po jego bokach znajdują się zakrystie, na planie zbliżonym do trójkąta, nad którymi znajdują się otwarte loże. Od południa umiejscowiony został chór muzyczny, wsparty na dwóch filarach, w faliście wygiętą linią parapetu, natomiast pod chórem została wydzielona oszalowana kruchta. W 1875 r. po kasacie unii brzeskiej, cerkiew została przemieniona na świątynię prawosławną. W 1919 r. dawna cerkiew unicka została przekształcona na kościół rzymskokatolicki, który zachował pierwotne unickie wezwanie Najświętszej Trójcy. Obecnie na wyposażeniu świątynii znajduje się ołtarz główny, który został skonstruowany z XIX w. ikonostasu, o czym świadczą m.in. wieńczące go kokoszniki. W bocznych niszach znajdują się rzeźby Apostołów Piotra i Pawła, a w polu głównym pounicki obraz Świętej Rodziny, który pochodzi z XVIII w. W zwieńczeniu ołtarza umieszczona została ikona Ostatnia Wieczerza z XIX w. Przed kościołem znajduje się murowana z kamienia i cegły trójkondygnacyjna dzwonnica, która została wybudowana pod koniec XIX w.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Wybierz kategorie, które Twoim zdaniem pasują do opisywanego zabytku.

Dodaj tagi, które pomogą poruszać się po katalogu.

dodaj kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Barbara Pańczyszyn

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego