Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Obrazy Jana Gilowskiego w Martin Coronado

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Argentyna, Buenos Aires, Martín Coronado

Gustavo Bécquer 2380

zobacz

Data powstania: 1940 -
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Obrazy przedstawiające wojenną drogę Brygady Strzelców Karpackich, od 1941 r. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, 3. Dywizji Strzelców Karpackich, a potem 2. Korpusu Polskiego wykonane przez Jana Gilowskiego - żołnierza tych jednostek. Prace dokumentują zmagania żołnierzy z wrogiem, własne słabości i tęsknoty.  Niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Autor podpisywał swoje dzieła "Gil".

Prace znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego im. por. dra Antoniego Sołowieja w Polskim Ośrodku Katolickim w Martin Coronado w prowincji Buenos Aires w Argentynie. Część z nich wykonana jest na płótnie z namiotów wojskowych. Oprócz 22 obrazów olejnych w posiadaniu muzeum są także 94 akwarele i szkice.

Jan Gilowski (1904-1991) brał udział, jako żołnierz Armii Ochotniczej, w walkach w 1920 r., potem w 1939 po demobilizacji przekroczył granicę z Węgrami, potem przez Jugosławię, Bejrut dotarł do Syrii, gdzie dołączył do Brygady Karpackiej. Przeszedł szlak żołnierza polskiego, przez Tobruk, Ghazalę, Monte Cassino, Bolonię.  W 1949 osiadł w Argentynie.

(Na podstawie: POLSKI OŚRODEK KATOLICKI W MARTIN CORONADO KUSTOSZEM PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH NA TUŁACZYM SZLAKU XX WIEKU , ELŻBIETA MARUSZAK, ELŻBIETA BARBARA ZYBERT -[ https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjm8_WCpPbiAhVwsYsKHcjLBYEQFjAAegQIAxAC&url=http%3A%2F%2Fcennebezcenne.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F12%2FMARUSZAK-www_m.pdf&usg=AOvVaw2QmPCK6-lBTtEs4aCPZUlC]

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Wybierz kategorie, które Twoim zdaniem pasują do opisywanego zabytku.

Dodaj tagi, które pomogą poruszać się po katalogu.

dodaj kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Radek

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego