Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Tuwima 46 - Kamienica Ferdynanda Drasche

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

Tuwima 46

zobacz

Data powstania: 1898
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Tuwima 46, czyli Kamienica Ferdynanda Drasche! Obiekt został ukończony w 1898 przy ówczesnej ulicy Przejazd 46. Budynek frontowy oraz boczna oficyna (wschodnia) są wpisane do gminnej ewidencji zabytków miasta Łodzi. Szczególnie ciekawy jest budynek frontowy z dużą ilością atrakcyjnych detali, sztukaterii oraz zdobień, co jest charakterystyczne dla łódziej secesji. Warto zwrócić uwagę na arcyciekawy prześwit bramowy z charakterystycznymi łukami znanymi z gotyckiej architektury sakralnej. Co ciekawe, budynek jest jednym z nielicznych obiektów w Łodzi posiadających dach mansardowy. Pierwotnie nieruchomość posiadała funkcję mieszkaniową (dominującą) oraz usługową.

Aktualnie budynek jest w trakcie remontu przeprowadzanego w ramach gminnego programu rewitalizacyjnego. W ramach prac remontowych przeprowadzona zostanie całkowita modernizacja kamienicy wraz z jej przebudową, rozbudową oraz nadbudową, a w miejscu dawnych komórek i garaży lokatorskich powstanie nowy budynek.
Część zabytkową czeka remont konserwatorski z zachowaniem oryginalnych elementów takich jak: drewniane balustrady, posadzki oraz stolarki okienne. Dodatkowo elewacja zostanie wzbogacona w detale architektoniczne, które przez lata były systematycznie skuwane z uwagi zły stan techniczny.
Z kolei wschodnia oficyna zostanie zbudowana od podstaw i zostanie wzbogacona w nowoczesną - przeszkoloną elewację z przestronnymi otworami okiennymi.

Budynek po remoncie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, a elewacja zostanie wzbogacona w iluminację podkreślającą piękno kamienicy oraz bogatą sztukaterię. Zmianie ulegnie funkcja kamienicy - po zakończeniu remontu powstaną powietrzenie biurowe dla pracowników EC1 - Miasto Kultury, nowoczesna biblioteka oraz trzy lokale usługowe zlokalizowane w parterze budynku frontowego.

Podwórko zostanie zaadaptowane na ogólnodostępny dziedziniec, na którym zostanie zasadzonych 6 dużych (kilkumetrowych) drzew oraz setki krzewów, a bluszcz będzie się wspinał po jednej z wewnętrznych oficyn. Nie zabraknie elementów małej architektury zachęcających do dłuższego przebywania w "zielonym patio". Będzie można skorzystać z ławek, stolików z krzesłami i uwaga - drewnianych leżaków!

Kamienica przy ul. Tuwima 46 jest świetnym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością!

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Remont kamienicy

Całkowity koszt remontu to 28 841 657,60 zł.

Wykonawcą inwestycji jest MOSTOSTAL Warszawa S.A.

Źródło

Liczba pomieszczeń

Całkowita liczba pomieszczeń w budynku (po remoncie) to - 115

Niespodzianki w czasie remontu

Pod wieloma warstwami farby odkryto nieznane dotychczas malatury o bardzo ciekawej formie i kształcie. Dodatkowo w prześwicie bramowym odkryto unikatową złoconą polichromię, która będzie otworzona przez służby konserwatorskie.

Źródło

Mia100 kamniec

Pierwotnie budynek miał zostać wyremontowany w ramach pierwszego miejskiego programu odnowy zabytków "Mia100kamienic".

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 29 sierpnia 2017 - Podpisanie umowy na dofinansowanie remontu przez Unię Europejską oraz z budżet państwa
  • 3 styczeń 2018 - Podpisanie umowy z wykonawcą remontu

Dokumenty
urzędowe

Twórcy profilu

  • AdamWojech

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego