Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ten zabytek wchodzi w skład zespołu: Zespół Twierdzy Warszawa.

Fort M (Mokotów)

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Warszawa, gmina Mokotów, powiat Warszawa, województwo mazowieckie

ul. Racławicka 99

zobacz

Data powstania: 1886-1890
Numer w rejestrze:

808 z 12.03.1973

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Fort M ("Mokotów") – to fort pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Imperium Rosyjskim. Jego  pozostałości znajdują się na obszarze Wyględowa w dzielnicy Mokotów, przy ulicy Racławickiej 99.

Fort M - "Mokotów" został wzniesiony w pobliżu ówczesnej wsi Mokotów, bezpośrednio po południowej stronie obecnej ulicy Racławickiej. Obok niego powstały dwa inne forty: Tscha-M "Rakowiec" oraz M-Tsche "Odyńca", które połączono wałem oraz wybudowaną po jego północnej stronie drogą fortową.Było to typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z suchą fosą. Fosy broniły ceglane kaponiery. Po modernizacji twierdzy w latach 1889-92 fort przeznaczono na cele magazynowe; z tego względu wybudowano w nim dodatkowe schrony magazynowe. Po roku 1909, kiedy została zatwierdzona formalna likwidacja twierdzy, zburzono część umocnień, pozostawiając jednak wszystkie schrony i koszary. W okresie międzywojennym mieściły się tutaj stacje nadawcze Polskiego Radia, które wybudowało maszt radiowy "Warszawa II". Wokół fortu powstało zaś osiedle domków jednorodzinnych, usytuowanych wzdłuż takich ulic jak Miłobędzka, Balonowa czy Racławicka. We wrześniu 1939 roku, pomimo silnego bombardowania przez wojsko niemieckie radiostacja nadal działała. Nadawane były pieśni patriotyczne oraz przemówienia Stefana Starzyńskiego. Radiostacja przestała nadawać 23 września, po zniszczeniu elektrowni Powiśle natomiast  fort został zdobyty przez Niemców 26 września. W okresie powstania warszawskiego mieściło się tu Flughafenkommando Warschau z pięciusetosobową załogą, które odpierło ataki powstańców, a następnie prowadziło ostrzał Mokotowa.

Po II wojnie światowej, od 1961 r. do końca lat 80 XX w., w forcie mieściły się Zakłady Radiowe i Telewizyjne "ZARAT", producent telewizyjnych i radiowych urządzeń nadawczych. W 1975 roku fort wpisano do rejestru zabytków. Obecnie fort jest otoczony ścisłą zabudową mieszkalną wzdłuż ulic: Balonowej, Olimpijskiej i Płatowcowej, zaś sam jest wykorzystywany jako siedziba licznych klubów muzycznych (KlinikaBalsamClub RockNew Deep), warsztatów, sklepów, a nawet biur. Jest pozytywnym (acz nie idealnym) przykładem wykorzystania obiektu fortecznego dla celów miasta, bez niszczenia jego walorów jako zabytku [potrzebne źródło].

Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fort_M_Twierdzy_Warszawa 

http://warszawa.wikia.com/wiki/Fort_M 

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego